سازمان مواد غذایی و دارویی آمریکا (FDA) با تایید تولید”Provenge” با هدف درمان سرطان پروستات و نخستین داروی درمان سرطان قدم به دورانی جدید از درمان سرطان در جهان گذاشت.
داروی “Provenge” که با هدف درمان سرطان پروستات ساخته شده است و در دورههای آزمایش کلینیکی توانسته است در مقایسه با دارونماها طول عمر بیماران را تا چهار ماه افزایش دهد. این دارو شیوه ای برای درمان یا پیشگیری از بیماری به شمار نمی رود و شباهتی به واکسنهایی که برای درمان سرخک یا هپاتیت تولید شده اند ندارد، اما واکسن درمانی به شمار می رود. به این معنی که می تواند توانایی سیستم ایمنی بدن بیمار را بهبود ببخشد. تا کنون دهها نمونه واکسن برای انواع مختلف سرطان تولید شده اند اما واکسن “Provenge” نخستین نمونه ای است که مورد تایید سازمان FDA قرار گرفته است. تاخیر در تایید این دارو در حدود سه سال اعتراض شدید بیماران و سرمایه گذاران را برانگیخته بود. این واکسن برای هر بیمار به صورت سفارشی ساخته میشود. به این معنی که گلبولهای سپید خون بیمار جمع آوری شده و سلولهای ویژه ایمنی از میان آنها استخراج می شوند. این سلولها در کنار پروتئین هایی که در تومورهای پروستات یافت می شوند قرار گرفته و با مواد بهبود دهنده ایمنی بدن ترکیب می شوند. سپس سلولهای پایانی در دورهای یک ماهه، سه بار به بیمار تزریق می شوند. هزینه این واکسن ۹۳هزار دلار اعلام شده است. شیوه های رایج درمان سرطان از قبیل پرتو درمانی، شیمی درمانی و حتی جراحی برداشتن پروستات صدمات زیادی به بدن بیمار وارد می آورند و از این رو دارویی که بتواند سیستم ایمنی طبیعی بدن بیمار را تحریک کرده و بهبود ببخشد می تواند جایگزین ارزشمندی برای این شیوه ها به شمار رود. میزان اثرات جانبی این واکسن نیز بسیار محدود بوده و در حد تب، خستگی و درد بوده است. بر اساس گزارش پاپ ساینس، واکسن Provenge برای بیمارانی مورد استفاده قرار می گیرد که سرطان پروستات تمامی بدن آنها را فراگرفته باشد.

تنها در سال ۲۰۰۹ موسسه ملی سرطان در آمریکا از حدود ۱۹۲ هزار مورد جدید از ابتلا به سرطان پروستات در این کشور خبر داد که در همین سال در حدود ۲۷ هزار نفر از آنها در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست دادند.

بازگردانی: گزیده اخبار علمی

بنمایه ها:
– http://www.provenge.com/

– مجله پاپ ساینس

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s